Příští destinace/Next destination/

*English below*

  • Zbožňuji cestování a ze všeho nejvíc mám slabost pro asijské země, které pro mě představují barevnou směs exotického prostředí, jídla, nových kultur a lidí. Všechno je tak jiné, lákavé a přímo čekající k objevování.
  • Za necelý měsíc se vypravím prozkoumávat další kout asijského kontinentu, a sice Japonsko. Budu mít možnost zde strávit 4 měsíce na J. F. Oberlin univerzitě v Tokiu, kde budu studovat zejména japonštinu, ale také další předměty týkající se japonské kultury, historie atd.
  • Tato příležitost mi umožní hlouběji nahlédnout do japonské kultury, cestovat na nová místa a získat nové zkušenosti a zážitky. To vše bych s Vámi chtěla sdílet na tomto blogu, takže pokud mě chcete sledovat během pobytu v Japonsku, určitě opět navštivte tyto stránky. Za chvíli začínáme!

I love traveling anywhere, but I need to say that I have a thing for Asian countries. To me it means a colorful mixture of exotic environment, food, new cultures and people. Everything is so different, tempting and awaiting to be discovered.

In less than a month I’ll be going to explore yet another corner of Asian continent and that is Japan. I’ll have an opportunity to spend 4 months at J. F. Oberlin University in Tokyo where I’ll study Japanese language along with other courses such as Japanese history or Japanese culture.

I believe that this opportunity will enable me to get a deeper understanding of Japanese culture. I’ll get to travel to new places and gain new experience, so if you are interested in following me on another adventure, don’t forget to visit this blog again very soon, because we are about to start!

Advertisements